Charlie to chłopiec, który ma krótko mówiąc przekichane. Mieszka z całą rodziną (wliczając w to dwie pary dziadków) w starej ruderze, co dzień na obiad je zupę z kapusty, a prezentem jaki dostaje każdego roku na urodziny jest jedna tabliczka czekolady.


Wszystko to ma się odmienić, gdy Willy Wonka, właściciel największej na świecie fabryki czekolady ogłasza niesamowity konkurs. W opakowaniach pięciu czekolad umieszcza pięć złotych biletów, które są jednocześnie przepustką do Fabryki Czekolady Wonki.
Piątka dzieciaków, a raczej czwórka rozwydrzonych bachorów i jeden chłopiec wyruszyli wreszcie, aby zwiedzić tajemniczą fabrykę. Czekała tam na nich wielka polana słodyczy, ogromna łąka z lukrowanymi kwiatami, puszystymi piankami i wielka rzeka czekolady, która kończyła się wodospadem. Czekoladowy wodospad to sposób Wonki na mieszanie czekolady tak, aby w końcowym efekcie była idealnie puszysta.


Mogłabym wymieniać bez końca smakołyki z fabryki, ale to co najbardziej kojarzy się z tym filmem to CZEKOLADA. Nie wiem czy odważyłabym się wykąpać w takiej rzece, ale mogłabym mieć taki dzbanuszek z niekończącym się sosem i polewać nim naleśniki, owoce i wszystko inne na co przyszłaby mi ochota.
Dlatego mam dziś dla Was właściwie idealny sos czekoladowy, który nadaje się doskonale jako polewa do lodów, deserów, naleśników, owoców, ciast i innych cudów.


CHARLIE I FABRYKA CZEKOLADY – SOS CZEKOLADOWY


SKŁADNIKI
 • *50 g czekolady mlecznej
 • 50 g czekolady gorzkiej
 • 30 g cukru
 • 50 ml wody, lub mleka
 • 30 g masła

PRZYGOTOWANIE – THERMOMIX
 1. W naczyniu miksującym umieść czekoladę połamaną na kawałki, rozdrobnij 5 s / obr 10
 2. Dodaj masło, mleko/wodę, oraz cukier.
 3. Zmiksuj 50 stopni / 3 minuty / obr. 2
 4. Gotowy sos przelej do szklanej butelki.
 5. Aby ponownie doprowadzić sos do płynnej postaci wystarczy podgrzać butelkę z sosem w gorącej wodzie.

PRZYGOTOWANIE – WERSJA KLASYCZNA

 1. W małym garnuszku umieść czekoladę połamaną na kawałki i masło.
 2. Mieszając cały czas dodaj cukier i wodę.
 3. Gdy wszystkie składniki się połączą przelej sos do szklanej butelki.
 4. Aby ponownie doprowadzić sos do płynnej postaci wystarczy podgrzać butelkę z sosem w gorącej wodzie.

*czekolady oczywiście najlepiej Willy’ego Wonki 😉