„Korona Smakosza” jest pierwszym plebiscytem na skalę całej Polski, w którym możemy wybrać najlepsze restauracje, bary i kawiarnie. Cały konkurs podzielony jest na kategorie, a wybór najlepszych lokali leży w rękach ich gości.

big family (1)

W tym roku plebiscyt już po raz czwarty zawita to kilkunastu miast w Polsce. Głosowanie odbywa się poprzez wrzucenie do urny kuponu konkursowego, a głosujący mogą wygrać nagrody takie jak telewizory, tablety, czy ekspressy do kawy.

Z okazji zbliżającej się kolejnej edycji „Korony Smakosza”, postanowiłam sprawdzić jak radzą sobie niektórzy zwycięzcy. Odwiedziłam jedną restaurację i jedną kawiarnię, które w ubiegłym roku zdobyły pierwsze miejsca, w wybranych przez mnie kategoriach. Wybrałam restaurację „Kuchnia Rosyjska”, która znajduje się przy ul. Długiej 11 w Gdańsku, oraz kawiarnie podróżniczą „Południk 18”, która mieści się przy ul. Garncarskiej 7/8/9 również w Gdańsku.

IMG_5424 IMG_5421

Na początek wizyty nastawiłam się na spróbowanie słynnej rosyjskiej zupy rybnej. Ucha, to bulion rybny z warzywami i różnego rodzaju ryb. Jak na mój gust, to zupa była bardzo dobra. Miała dostatecznie intensywny smak, była pełna warzyw oraz ryby i ładnie pachniała.

IMG_5433

Druga zupa, którą wzięłam pod kulinarny warsztat była Solanka. To było dla mnie zupełnie coś nowego, dotychczas nie znałam tej zupy i to co zobaczyłam było dla mnie zaskoczeniem. Pierwsza moja myśl – „co tam robią oliwki?”, ale całość okazała się bardzo smaczna. Smak kiszonych ogórków, kapary i oliwki to dobre połączenie. Do tego łyżka kwaśnej śmietany, która odpowiednio łagodziła całość.

Hitem całej kolacji były pierożki pielmieni. Muszę przyznać, że jestem totalną fanką wszelkiego rodzaju pierożków i tutaj szczególnie zawyżyłam moje kryteria oceny. Pierożki były niewielkie, ale porcja była w sam raz na jedną osobę. Ciasto było odpowiedniej grubości, a po przegryzieniu ze środka wypływał smaczny bulion. Całość była polana masłem i posypana koperkiem. I w tym punkcie „Kuchnia Rosyjska” mnie nie zawiodła.

IMG_5436

Główne dania, które wybraliśmy to strogonow i babka ziemniaczana. To pierwsze podane było z fajnymi kluseczkami, a babka ziemniaczana polana była śmietaną z koperkiem. Tu muszę się przyczepić, że babka była odrobinę za słona i zbyt przysmażona, ale strogonow był w porządku. I daję + za fantastyczną lekko ukiszoną kapustę podaną razem z babką ziemniaczaną. Do całości, aby poczuć ten rosyjski klimat zamówiłam herbatę z samowara z konfiturą wiśniową.

IMG_5438 IMG_5439

Restauracja „Kuchnia Rosyjska” w ubiegłym roku zdobyła I miejsce w kategorii „Najlepsze miejsce na lunch”, II miejsce w kategorii „Najlepsza jakość obsługi”. Nie mogę odmówić im ani jednego, ani drugiego. Obsługa miła i nienachalna, a miejsce na lunch jak najbardziej, jeśli tylko ktoś lubi takie specyficzne miejsca. Minusa daję za rosyjskie techno puszczane na przemian z rosyjskim disco-polo. Biełyje rozy, to nie jest hit, którego mam ochotę słuchać podczas obiadu 😉

Jutro zapraszam na wpis o Kawiarni Podróżniczej „Południk 18”. Napiszę Wam co w tej kawiarni jest wyjątkowego i jak można wybrać się w podróż siedząc przy kawiarnianym stoliku 🙂 Tymczasem czekam na Wasze opinie o „Koronie Smakosza”. Bierzecie udział? Głosujecie?