Dwa tygodnie temu brałam udział w nagraniu krótkiego filmu w ramach projektu „Dobre, bo nasze” realizowanego przez markę Przysnacki. Projekt ten ma na celu pokazać i wyróżnić wszystko co lokalne, regionalne, po prostu nasze – polskie.

Jako mieszkanka Pomorza i rodowita gdańszczanka mogłam przybliżyć co nie co kuchnię mojego regionu.  Od kilku lat pasjonuje mnie gotowanie i wszystko co związane z kuchnią, ale muszę przyznać, że przede wszystkim uwielbiam kuchnię regionalną. Często odwiedzam lokalne jarmarki, na których można spotkać Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Największą radość zawsze sprawia mi odnajdywanie regionalnych smaczków kulinarnych.  Niektóre są naprawdę ciekawe, np. dwa lata temu na imprezie „Pomorskie Smaki” poznałam coś takiego jak musztarda z jabłek. Jak widać, jedynie wyobraźnia może być ograniczeniem w wymyślaniu takich ciekawych wyrobów kulinarnych.

Wracając do nagrywania filmu. Zaczęliśmy od kilku ujęć nad morzem, a potem pojechaliśmy na halę targową zrobić zakupy. Po zakupach udaliśmy się do kuchni, żeby ugotować dwie potrawy, które wybrałam, czyli *ruchanki i gołąbki z kaszą i grzybami.

Zobaczcie jak wyszedł film:

*pod wywołującą chichot nazwą „ruchanki” kryją się drożdżowe placki podawane na słodko, te które widzicie na powyższym zdjęciu. Przepis na te placki i na gołąbki podam w kolejnym wpisie.

Czy w Waszych regionach też znane są podobne placki? Jeśli tak, to jak się nazywają? A może macie jakieś inne ulubione potrawy regionalne? Podzielcie się swoimi typami w komentarzach!

*Wpis powstał w ramach współpracy z marką Przysnacki

 
 • Mokka

  Ruchanki? Pierwsze słyszę 😀 Chyba zrobię dziś mężowi na kolacje 😀

   
 • Magda

  Bardzo fajny film, będą jakieś jeszcze regiony? 🙂

   
 • Ola

  Kuchnia pomorska to jedna z moich ulubionych. Mieszkałam w dzieciństwie nad morzem, ale potem przeprowadziliśmy się z rodzicami w góry. Tu się jada trochę inaczej, ale zawsze gdy odwiedzam rodzinę nad morzem to wracam wspomnieniami do tamtych smaków 🙂